LOK zinātniskā pētījumā skaidros bērnu fizisko aktivitāti un vispārējo veselības stāvokli

Mārtiņš Mālmeisters, Latvijas Olimpiskā Komiteja
11:29, 28. augusts 0

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) zinātnes speciālistiem, projekta “Sporto visa klase” ietvaros, gaidāmajā mācību gadā uzsāks zinātnisko pētījumu “Fiziskā aktivitāte un bērnu visparējais veselības stāvoklis”.

Pētījuma mērķis ir izvērtēt projekta “Sporto visa klase” metodikas ietekmi uz skolēniem un noteikt bērnu vispārējo veselības stāvokli, tā attīstību, ņemot vērā ikdienas fizisko aktivitāšu daudzumu, uztura paradumus un citus ietekmējošos faktorus. Pētījuma darba uzdevumi ir novērtēt un salīdzināt vispārējo veselības stāvokli, pētīt fiziskās sagatavotības un antropometrisko rādītāju (piemēram, ķermeņa masas indeksu un tauku masu) atšķirības, pētīt projekta “Sporto visa klase” ietekmi uz sekmēm mācībās, skolas apmeklējumu, ieradumu maiņu un emocionālo stāvokli, kā arī pētīt kognitīvo funkciju (reakcija, stresa tolerance, u.c.) atšķirības.

Pētījuma norise paredz:

  • Ievākt datus par skolēnu sekmēm mācībās, skolas apmeklējumu, ieradumiem u.c.;
  • Veikt vecāku aptaujas, kas iekļauj arī datus par ģimenes locekļu veselības stāvokli;
  • Analizēt skolēnu antropometriskos datus (augums, svars, tauku masas u.c. mērījumi);
  • Noteikt skolēnu fizisko sagatavotību, veicot fiziskās slodzes testu;
  • Ņemt asins paraugus analīžu veikšanai E.Gulbja laboratorijā, lai izvērtētu glikozes, insulīna, holesterīna u.c. rādītāju koncentrācijas;
  • Veikt kognitīvo funkciju (vizuālā uztvere, stresa tolerance, reakcija u.c.) datorizētus testus.

Pētījums tiks veikts divās 3.klašu skolēnu grupās – 100 skolēniem, kuri ikdienā nepiedalās organizētās ārpusskolas sporta aktivitātēs un kuru vecāki ir devuši rakstisku piekrišanu savu bērnu veselības stāvokļa apsekošanai. 50 pētījuma dalībnieki būs no projekta “Sporto visa klase”, kuri aizvada piecas sporta nodarbības nedēļā, bet 50 pētījuma dalībnieki būs skolēni, kuri nepiedalās projektā un aizvada nedēļā divas sporta nodarbības.

Pētījuma dalībniekiem noteiktā kārtībā tiks sniegti individuālo mērījumu, fiziskās sagatavotības un kognitīvo testu, kā arī asins analīžu rezultāti. Pētījuma dalībnieka individuālajos rezultātos tiks iekļauta sadaļa ar kopējiem grupas rādītājiem un vispārējo analīžu skaidrojumi, kā arī rekomendācijas, ja tādas būs nepieciešamas, hronisko slimību profilaksei.

Pieteikumus dalībai pētījumā, LOK gaidīs līdz 2017.gada 15.septembrim. Aizpildīta un skolas direktora, sporta pedagoga un klases audzinātāja parakstīta pieteikuma forma, kā arī pētījumā iesaistītā skolēna vecāku vai likumiskā aizbildņa parakstīta piekrišana, elektroniskā PDF formātā ir jāsūta uz e-pasta adresi .

Pētījuma autori garantē datu konfidencialitāti, datus prezentējos tikai apkopotā veidā, neminot nekāda veida personisko informāciju, atbilstoši Latvijas Republikā normatīvi noteiktajai personas datu aizsardzības kārtībai. Katra pētījuma dalībnieka rezultāti tāpat noteiktā kārtībā tiks individuāli sniegti attiecīgā dalībnieka vecākam vai likumiskajam aizbildnim.

Ar pētījuma “Fiziskā aktivitāte un bērnu vispārējais veselības stāvoklis” nolikumu un pieteikšanās kārtību ir iespējams iepazīsties projekta “Sporto visa klase” mājaslapā internetā: sportovisaklase.olimpiade.lv.

Projektu organizē LOK sadarbībā ar “Olimpisko Solidaritāti”, pašvaldībām un Latvijas Futbola federāciju, to atbalsta Izglītības un zinātnes ministrija, LOK ģenerālsponsors “Latvijas Mobilais Telefons”, LOK partneris “LDz Cargo” un sporta preču veikals tīkls SIA” Sportland”.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru


Lai pievienotu komentāru, ienāc ar kādu no sociālajiem tīkliem